Położenie geograficzne i informacje ogólne

Małe państwo - duża wyspa – egzotyczna i bardzo gościnna.  Położona jest na przecięciu szlaków łączących Azję, Afrykę i Europę. Cypr jest trzecią, po Sycylii i Sardynii pod względem wielkości wyspą leżącą w północno-wschodniej części Morza Śródziemnego.  Graniczy z suwerennymi brytyjskimi enklawami Akrotiri i Dhekelia oraz z nieuznawaną na arenie międzynarodowej Turecką Republiką Cypru Północnego, będącą oficjalnie częścią Cypru. Wyspa podzielona jest na dwie części; grecką i turecką.  Państwo jest członkiem Unii Europejskiej zgodnie z decyzją podjętą na szczycie w Kopenhadze w 2002 roku, jednakże na północnej części wyspy zawiesza się obowiązywanie prawa wspólnotowego. Ta część bowiem nie wyraziła zgody na warunki całkowitego zjednoczenia Cypru.  Nazwa wyspy pochodzi od łacińskiej nazwy miedzi (cuprum), której Cypr był w starożytności głównym dostawcą. W centralnej części wyspy rozciąga się równina Messaori, a na północy ciągną się Wzgórza Kyrenii.

Cypr oczarowuje potężnymi, zielonymi górami Troodos, które zajmują prawie połowę jej powierzchni oraz zagubionymi w nich małymi cichymi wioskami. Najwyższym punktem jest widoczna góra Olimp. Jednocześnie wyspa olśniewa blaskiem plaż i skalistych wybrzeży, a niezwykle gościnni i spontaniczni Cypryjczycy dbają, by uśmiech i zadowolenie nie opuszczały odwiedzających ich gości. To jedno z niewielu miejsc, gdzie sezon w zasadzie trwa przez cały rok!

Cypr, to nie tylko piaszczyste, złote plaże czy zielone góry - to również bogactwo zabytków kultury i starannie pielęgnowana tradycja, widoczna w kulturze i przekazywana przez starsze pokolenia w licznych legendach. Znajdą tu coś dla siebie zarówno amatorzy zwiedzania zabytków jak i aktywnego wypoczynku.

Cypr leży na styku Europy, Azji i Afryki, co sprawiało, że był wielokrotnie opanowywany przez różne narody z basenu Morza Śródziemnego o odmiennych językach, religii i kulturze. Dlatego też na wyspie występuje duża różnorodność elementów kultury, architektury i sztuki.

Cypr jest jednym z ostatnich epizodów walki chrześcijan i muzułmanów w rejonie Morza Śródziemnego i jednym z ostatnich śladów ekspansji tureckiej w Europie.

Grecy zamieszkują Cypr już od XIII wieku p.n.e. Przez ponad 2 tys. lat wyspa ta znajdowała się pod wpływem kultury greckiej, rzymskiej i bizantyjskiej

Nowa karta historii zaczyna się, gdy na Cypr przybył apostoł Paweł i nawrócił rzymskiego władcę, na religię chrześcijańską - Cypr stał się pierwszym krajem, w którym rządził chrześcijański król. Następnie Cypr był kolejno pod panowaniem Persji, Asyrii i Egiptu. Trzęsienia ziemi z 332 i 342 r. p.n.e. nie tylko zniszczyły niemal całe miasta, ale zapoczątkowały nową erę - rzymskiego panowania. Kiedy w 395 r. n.e. doszło do podziału cesarstwa rzymskiego wyspa znalazła się pod wpływami Bizancjum na kolejne dziewięć stuleci.

Doszło natomiast do uformowania się odrębnego cypryjskiego kościoła chrześcijańskiego. W XI w. podczas trzeciej krucjaty do wybrzeży przypłynął Ryszard Lwie Serce i ogłosił wyspę jako swoją własność. Szybko sprzedał ją Templariuszom, a następnie królowi Jerozolimy – Lusignanowi. Niepodległość Cypr wywalczył dopiero w 1960 roku i w pełni cieszył się nią niewiele ponad 10 lat - do 1974 roku, kiedy to nastąpił najazd turecki, a część terytorium do dziś pozostaje pod turecką okupacją. Nikozja - stolica Cypru - jest jednym z ostatnich podzielonych murem miast.

Klimat

Panuje tu najłagodniejszy i najbardziej słoneczny klimat w basenie Morza Śródziemnego. Na wyspie najcieplej jest od maja do października, temperatury sięgają od 26 do 32 stopni Celcjusza. Najzimniejsze miesiące przypadają od stycznia do marca, wtedy temperatura oscyluje wokół 17 stopni. Większość opadów przypada na zimę. W najwyższych partiach gór pada śnieg. Średnie temperatury w Nikozji wynoszą 29°C w lipcu i 10°C w styczniu. Roczna ilość opadów wynosi około 35 cm.

Średnie temperatury Cypru (w °C)

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

12°

16°

21°

33°

36°

36°

25°

21°

16°

Średnie opady - suma opadów mierzona w milimetrach

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

77

48

32

20

20

10

1

2

10

23

36

70

Temperatura wody

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

-

-

-

19

21

24

26

28

27

25

-

-

Atrakcje turystyczne

Chociaż Cypr jest państwem małym, dzięki bogatej ofercie dla turystów cieszy się ogromną popularnością wśród miłośników wypoczynku i wakacyjnych przygód. Atrakcją mogą być miedzy innymi liczne parki wodne, pola golfowe, akwarium oceaniczne w Protaras czy parki tematyczne: Park Wielbłąda w Larnace, świat Strusia w Agios Ioannis Malountas;, sanktuarium osiołka.

W sumie wybudowano 5 parków wodnych: "Waterworld" w Agia Napie, "Wet Wild" w Limassol, Fasouri "Watermania" w Limassol, "Aphrodite" w Pafos i Protaras Fun Park. Parki wybudowane są pod gołym niebem i otwarte jedynie w sezonie letnim. Każdy z parków oferuje przeróżne, zaskakujące atrakcje. Park Fasouri Watermania przygotował m.in. rajdy pontonami i baseny ze sztuczną falą. Park "Waterworld" nawiązuje swym wystrojem do greckiej mitologii – odmęty Aeolosa, bryza Zefira, czy zenit Zeusa (zjeżdżalnia z 370 zakrętami).

Na Cyprze można też przez cały rok grać w golfa na znajdujących się w okolicach Pafos polach: "Tsada Golf Club", "Secret Valley" i "Aphrodite Hills". Większość hoteli ma własne korty tenisowe.

Wyspa jest rajem dla amatorów sportów wodnych takich jak nurkowanie, narciarstwo wodne, żeglowanie i windsurfingu czy lot na spadochronie za motorówką.  Przez cały rok przy pięknej, słonecznej pogodzie istnieje możliwość zakosztowania uroków wodnych atrakcji. Stolicą sportów wodnych jest Limassol, gdzie można znaleźć wypożyczalnie jachtów, desek windsurfingowych, czy nart wodnych. Jachty można wypożyczać na różne okresy czasowe (godziny, dni, tygodnie), a jest ich naprawdę szeroki wybór – od kilku- i kilkunastoosobowych aż po 80-osobowe katamarany. Wprawę w żeglowaniu można ćwiczyć w jednej ze szkółek żeglarsko-nawigacyjnych.

Miłośnicy nurkowania mogą wybierać z pośród ponad 20 renomowanych centrów i szkół nurkowania rozsianych po całym Cyprze. Pod wodą czekają niepowtarzalne okazy flory i fauny (ukwiały, jeżowce, różnokolorowe ryby), słynny wrak promu Zenobia spoczywający nieopodal wybrzeży Larnaki, a w okolicach Agia Napa, Paralimni i Protaras podwodne groty i jaskinie. Dla osób, które wolą pozostać suche i jednocześnie cieszyć zmysły kolorowym, podwodnym, niepowtarzalnym światem Cypr proponuje podwodne wyprawy „Sadko Submarine”. Zarówno dorośli jak i dzieci w komfortowych warunkach mogą odkrywać uroki podwodnego świata. Łódź schodzi na poziom 40 metrów p.p.m.  Poza tym Cypr jest wymarzonym miejscem dla fotografików. Liczne i urozmaicone zabytki i niesamowite piękne widoki tylko czekają by je uwiecznić.

Warto odwiedzić miasto Pafos, które ze względu na bogactwo i dużą liczbę zabytków znajduje sie na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jednym z ciekawszych rzeczy są tutaj podłogowe mozaiki rzymskie, które przetrwały przez 16 wieków pod ziemią w prawie nienaruszonym stanie. 

Na odwiedziny zasługuje też wspomniana wcześniej stolica wyspy - Nikozja.  Jest to ostatnia na świecie podzielona stolica. Stare Miasto zostało otoczone przez Wenecjan potężnym murem obronnym o długości sięgającej pięciu kilometrów, mur jest w kształcie koła.

Plaże Cypru są niezwykle urozmaicone. Można spotkać plaże kamieniste, z grubymi, oszlifowanymi przez morze kamieniami lub miękkie, o pisaku w kolorach od złotego, przez brunatny do niemal czarnego. Pięknymi, piaszczystymi plażami szczyci się  Cypr północny, między Famagustą i Bogaz - tamtejsze plaże charakteryzują się złocistym piaskiem i ciekawą linią brzegową. Godne polecenia plaże znajdują się też w okolicach Salaminy, Kyrenii oraz na Półwyspie Karpasia. Równie czyste plaże i turkusowe morze jest w okolicach Nissi Beach i Konnos Beach położone nieopodal miejscowości Ayia Napa. Piękna, piaszczysta plaża znajduje się w miejscowości Protaras. Na południu godne polecenia są jeszcze miejsca takie jak Governor's Beach - plaża z charakterystycznym czarnym piaskiem, położona ok. 30 km na wschód od Limassol.
Wybrzeże morskie ma długość 648 km.  Ponadto, aż 39 cypryjskich plaż otrzymało "błękitną flagę" - oznaczenie przyznawane najbardziej czystym plażom, z czego aż trzy położone są w Limassol: Agios Tychon, Pyrgos, Pentakomo.

Samo Limassol jest największym centrum turystycznym na Cyprze, skupiającym najwięcej atrakcji dla turystów. Można tu doskonale się bawić w centrum życia nocnego, zażywać morskich kąpieli korzystając z czystych plaż, delektować się spokojem cichej dzielnicy Amathus, zwiedzać ruiny starożytnego miasta, korzystać z uciech w licznych parkach rozrywek.  Limassol to miasto, w którym mocno rozwinął się przemysł winiarski i trunku tego na pewno nie zabraknie.  Zachwycić mogą długie wieczorne spacery przy zachodzie słońca po przepięknie położonej promenadzie z palmami.

Dodatkową atrakcją są liczne imprezy organizowane zwłaszcza w sezonie letnim, największym zainteresowaniem turystów cieszy się organizowany we wrześniu Festiwal Wina, podczas którego można posmakować najbardziej wykwintnych, cypryjskich trunków oraz win domowej roboty. Właściwie co tydzień odbywa się na wyspie jakieś święto. Najczęściej jest to barwny festiwal, w trakcie którego składany jest hołd świętemu z okazji jego "imienin". "Panigiri", tradycyjne święto na świeżym powietrzu, obchodzone głównie na terenie wiosek, jest takim właśnie wydarzeniem. Jednakże najważniejszym wydarzeniem religijnym Cypryjczyków jest Wielkanoc. Obchodzona z największą powagą, ale jednocześnie z radością i nadzieją. Cypryjski Karnawał jest z kolei najatrakcyjniejszą imprezą kulturalną roku na wyspie. Połączony z "Anthestirią" – wiosennym świętem kwiatów i "Kataklysmos" – świętem potopu stanowi kulminacyjny punkt Zielonych Świątek, które przypominają nasze słowiańskie obrzędy.
Będąc na Cyprze można też relaksować się w górach. Sezon narciarski trwa od połowy grudnia do połowy marca. Wyciągi czynne są w godzinach 9-16. Wysokość terenów narciarskich to 1500-1951 m n.p.m. Istnieją cztery wyciągi o łącznej długości 6 km. Cztery trasy zjazdowe noszą nazwy bogów greckich: Zeus, Hera, Afrodyta, Hermes.

Ponadto Cypr stanowi doskonałą bazę wypadową do sąsiadujących krajów. Przez cały sezon organizowane są wycieczkowe rejsy do: Izraela, Syrii i Libanu, Egiptu oraz na wyspy greckie, co daje świetną okazje by sprawdzić jak bliscy są sobie Cypryjczycy i Grecy. Jak wiele ich łączy, ale też, jakie elementy kulturowe są nieco inne.

Cypr uchodzi za gwarant profesjonalizmu i wysokiej jakości świadczonych usług, gdzie biznes łączy się z przyjemnością. Każdego roku, ponad 600 firm z całego świata gości na Cyprze podczas przeróżnych konferencji i wyjazdów. Cypr ma warunki wprost idealnie stworzone do organizacji tego typu imprez. Bogata i urozmaicona oferta pozwala na zbudowanie programu, który nie tylko pozostawia niezapomniane wrażenia, ale i umacnia więzi oraz buduje przyjaźnie. Przejażdżki jachtem, "jeep safari" – ekstremalne wyprawy jeepem w najbardziej niedostępne miejsca Cypru, wizyty w cypryjskich wioskach połączone z degustacją miejscowego wina i sera halloumi, wieczory w tawernach z muzyką na żywo, pirackie noce. To tylko niektóre z możliwych dodatkowych atrakcji na Cyprze jakie czekają na pracowników Twojej firmy.

Ludność, Religia i Język

Dominującą religią jest prawosławie, pozostali to maronici, muzułmanie oraz inni. Grecy stanowią 78% całej populacji(99,5% Greków zamieszkuje grecką część wyspy), a Turcy 18%. Pozostałe narodowości stanowią około 4%.

Językiem urzędowym jest język grecki i turecki, ludność na ogół dobrze posługuje się także językiem angielskim.

Gospodarka

Republika Cypryjska wraz ze Słowenią była jednym z najbogatszych z kandydatów wstępujących do UE w 2004 roku. PKB w 2001 roku wyniósł 11,9 mld euro. Pod koniec lat 90. XX w. Republika Cypryjska stała się jednym z najwygodniejszych "rajów podatkowych" dla europejskiego biznesu, który został tu zwabiony niskim podatkiem od zagranicznych spółek.

 

Podstawowe informacje o kraju

Stolica; Nikozja

Kontynent; Europa

Ludność; 0,8 mln

Powierzchnia; 5 895 km²

Ustrój polityczny; republika federacyjna

Głowa państwa; prezydent

Waluta; Euro

Języki; Grecki, turecki, angielski

Główne miasta; Nikozja, Lamaka, Vasilikos, Polis, Paphos

 

Informacje praktyczne

Wiza i dokumenty

Cypr jest członkiem Unii Europejskiej a w obrębie UE obywatele Polski mogą posługiwać się na przejściach granicznych nowym dowodem osobistym. Obywatele polscy korzystają więc z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej. Dokumentem podróży uprawniającym do bezwizowego wjazdu i pobytu (niezależnie od jego celu) na terytorium Republiki Cypru do 90 dni jest pasz­port bądź dowód osobisty

Sklepy i ceny

Wraz z 1 stycznia 2008 roku, Cypr wszedł do strefy euro. Cypryjczycy mogli płacić w narodowej walucie, którą był funt cypryjski do końca stycznia. Obecnie walutą jest EURO

Sklepy czynne są w godzinach 8.30-13.00 i 16.00-19.00. W środowe i sobotnie popołudnia oraz w niedziele i święta sklepy i banki są nieczynne.

Bezpieczeństwo i ochrona zdrowia

Na Cyprze nie występują zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne, nie są wymagane szczepienia ochronne. Udzielenie doraźnej pomocy w szpitalu jest bezpłatne. Leczenie jest jednak odpłatne i drogie.

Indywidualne ubezpieczenie nie jest obowiązkowe, jednakże wskazane jest wykupienie pakietu ubezpiecze­niowego, szczególnie od następstw nieszczęśliwych wypadków i kosztów leczenia

Woda jest zdatna do picia, ale zaleca się stosowanie butelkowanej.

Na Cyprze obowiązuje ruch lewostronny. W części południowej drogi są oznakowane w języku greckim i angielskim, na północy - w tureckim. Cypryjczycy prowadzą nieostrożnie, niejednokrotnie ignorują czerwone światło, albo wyprzedzają na zakrętach  Na wyspie jest bardzo dobrze rozbudowana sieć bezpłatnych dróg i autostrad. Aby poruszać się samochodem, należy posiadać ważne, międzynarodowe lub polskie prawo jazdy. Samochód może wypożyczyć osoba mająca ukończone 21 lat.

Cypr ciągle jest przedmiotem sporu między Grecją a Turcją - stosunki między tymi krajami są napięte

Przez Cypr przebiega pilnie strzeżona granica państwa. W strefie przygranicznej, szczególnie na wybrzeżu i na wodzie, należy zachowywać się rozważnie i przestrzegać zakazu fotografowania.

Wędrując po górach, a zwłaszcza w Kyrenii należy uważać na żyjące tam jadowite węże (w każdej aptece można kupić surowicę).

Pomoc w nagłych przypadkach możemy wezwać pod numerem telefonu - 199 lub 112 (w części południowej). Na północy: Policja - Nikozja 227 1311, Kyrenia 815 2014, Famagusta 366 5310. Pierwsza pomoc- Nikozja 227 1441, Kyrenia 815 5226, Famagusta 366 2876, Straż pożarna 199.

AMBASADA RP W NIKOZJI:
ul. Kennedy Avenue 12/14,
Office 601
1087 Nicosia, Cyprus
tel. (00 357) 22 753 517, (00 357) 22 668 415
fax. (00 357) 22 751 981, (00 357) 22 668 419
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
WWW: http://www.nikozja.polemb.net

Zapraszam po szczegółowe informacje tel: 511 999 222.

 

Wiktor Wojciechowski